Амбулаторне відділення замісної підтримуючої терапії є структурним підрозділом КНП «КМНКЛ «Соціотерапія». Відділення організоване та працює з 2008 року. Основним напрямок роботи відділення є – лікування пацієнтів з опіоїдною залежністю за програмою Замісної Підтримувальної Терапії, яка вперше в Україні було впроваджена саме на базі нашої лікарні у 2004 році. У нашому відділенні функціонує кабінет інтегрованої допомоги, у якому пацієнти отримують лікування супутніх захворювань , які часто супроводжують людей з опіоїдною залежністю.

Замісна Підтримувальна Терапія (ЗПТ) у нашому відділенні проводиться згідно наказу МОЗ № 200 від 27.03.2012 «Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії хворих з опіоїдною залежністю» з використанням  препарату «метадон гідрохлорид» у таблетованій або в рідкій формі. Пацієнти отримують терапія за різними формами видачі препарату:

  • Щоденно на сайті;
  • Для самостійного прийому в амбулаторних умовах терміном до 10 діб;
  • При організації стаціонару на дому.

У відділенні працює лікар інфекціоніст, який проводить консультації та надає лікування з приводу ВІЛ-інфекції, призначає АРТ та лікує інші інфекційні захворювання.

Для пацієнтів забезпечена можливість проведення скринінгових досліджень на ВІЛ-інфекцію, вірусний гепатит С, вірусний гепатиту В за допомогою швидких тестів. Результат таких досліджень можна отримати за 15 хвилин.

Також у відділення працює лікар-психолог , який надає консультування з приводу зловживання психоактивними речовинами, проводить індивідуальні та групові психотерапевтичні заняття для пацієнтів та їх родичів.

На базі відділення пацієнтита їх родичі отримують медико-психосоціальний супровід, який включає в себе роботу з кейс-менеджером\соціальним працівником та роботу з психологом.

Кожен бажаючий може пройти тестування та отримати консультацію лікаря –нарколога, психіатра, інфекціоніста та спеціаліста з ВІЛ-інфекції.

Вся інформація, яку Ви надаєте під час консультації у спеціаліста або під час лікуванні у нашому відділенні є конфіденційною.

Згідно програми медичний гарантій України, лікування пацієнтам надається безкоштовно.

Про Замісну Підтримувальну Терапію:

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.

Зазвичай для ЗПТ використовують препарати метадонугідрохлорид (methadonehydrochloride) та бупренорфінугідрохлорид (buprenorphinehydrochloride). Проте в окремих країнах можуть застосовувати медичний героїн або комбінацію бупренорфіну з налоксоном.

У 2005 р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) додала обидва препарати до свого Базового переліку основних лікарських засобів, а 2009 р. випустила настанови, де всім країнам рекомендовано зробити ЗПТ основним напрямком лікування людей, що мають залежність від опіоїдів.

Включення метадону та бупренорфіну до переліку основних лікарських засобів свідчить про доведену ефективність та безпечність зазначених препаратів.

Метадон — синтетичний препарат опійної групи, що є nu-агоністомопіоїдів. Метадон є опіоїднимагоністом повільної дії, який приймають перорально, тож він поступово потрапляє в мозок, із мінімальним ефектом ейфорії, що виникає після введення іншими шляхами, і водночас запобігає виникненню симптомів абстиненції.

Бупренорфін є напівсинтетичним опіоїдом, отриманим з алкалоїду морфіну. Бупренорфін є частковим агоністом і характеризується як агоністичною (подібною до опіатів), так і антагоністичною (блокує дію опіоїдів) активністю щодо опіоїдних рецепторів. Використання бупренорфіну для ЗПТ дає змогу пацієнтам, які перебувають на стадії відміни опіоїдів, мінімізувати симптоми відміни. Крім того, якщо його регулярно приймати як підтримувальний препарат, бупренорфін зазвичай знижує тягу до незаконних опіоїдів у людей, котрі фізично залежать від опіоїдів.

Лікування осіб, які мають залежність від опіоїдів, із використанням препаратів ЗПТ має довгу історію. Так, метадон використовують у світі з 1960 р., бупренорфін — з 1976. За тривалий час використання здійснено чимало досліджень з метою оцінити ефективність такого виду лікування.

Доведено, що участь у програмі ЗПТ має значні переваги як для самого хворого, так і для суспільства загалом, оскільки дає змогу:

  • зменшити вживання заборонених опіоїдів;
  • знизити рівень злочинності, пов’язаної зокрема з потребою здобуття коштів на придбання нелегальних наркотиків;
  • зменшити смертність у результаті передозувань та передчасну смертність, що пов’язана із вживанням наркотиків (серцево-судинні захворювання, сепсис тощо);
  • покращити соціальне функціонування (працевлаштування, відновлення зв’язків, батьківських обов’язків тощо);
  • зменшити ризиковану поведінку, пов’язану з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно, покращити профілактику передавання ВІЛ від матері до дитини;
  • створити умови для ефективного лікування СНІДу, ТБ і супутніх захворювань (сепсис, гнійні інфекції, гепатити В і С, трофічні виразки, флебіти);
  • покращити соматичне здоров’я пацієнтів.

У країнах, де епідемія ВІЛ/СНІДу поширюється насамперед завдяки ін’єкційному споживанню наркотиків, головним чинником, що може вплинути на її зупинення, є лікування наркозалежності з використанням препаратів ЗПТ.

Статистика:

В Україні програму ЗПТ впроваджують із 2004 р., а з 2017 р. її повністю фінансує держава.

За оцінними даними біоповедінкового дослідження, в України налічується 317 000 людей, які вживають наркотики ін’єкційно. З них 200 661 — споживачі опіоїдів (63,3% від загальної кількості ЛВНІ), 38 674 (12,2%) — споживачі стимуляторів та 77 665 (24,5%) — споживачі одночасно кількох наркотичних речовин.

Каландія Гела Тенгізович

Завідувач амбулаторним відділенням замісної підтримуючої терапії

Телефони:

+38(068) 759-14-75

+38(063) 759-14-75

Відділення працює щоденно, без вихідних.

Пн-Пт: 08:00 – 16:00, Сб-Нд: 08:00 – 12:00
У святкові дні відділення працює з 08:00 – 12:00

Деміївський пров., , Київ, Україна, 03039