За матеріалами Всесвітньої організації охорони здоров‘я: алкоголь є психоактивною речовиною, яка викликає залежність, яка широко використовується в багатьох культурах на протязі століть. Шкідливе вживання алкоголю призводить до значної кількості захворювань, соціальному та економічному тягарю в суспільстві. Шкідливе вживання алкоголю може також заподіювати шкоду іншим людям, таким як членам сім‘ї, друзям, колегам та незнайомим людям. Крім того шкідливе вживання алкоголю призводить до значної шкоди для охорони здоров‘я, суспільства та економіки в маштабах всього суспільства. Вживання алкоголю є причиною більш ніж 200 порушень здоров‘я, пов‘язаних з хворобами та травмами. Вживання алкоголю пов‘язано з ризиками винекнення таких проблем зі здоров‘ям, як психічні та поведінкові порушення, включаючи алкогольну залежність, тяжкі не інфекційні захворювання, такі як цироз печінки, деякі види раку та серцево-судинні захворювання, а також травми в результаті насилля та дорожно-транспортних аварій. Значна частка тягарю хвороби обумовленого шкідливим вживанням алкоголю, пов‘язана з ненавмисними та навмисними травмами, включаючи травми в результаті дорожньо-транспортних аварий, насилля та суїцидальних спроб. Смертельні травми, обумовлені вживанням алкоголю, як правило, відбуваються в більш молодих вікових групах.

По оцінкам ВООЗ в глобальних маштабах 237 млн чоловіків та 46 млн жінок страждають порушеннями, пов‘язаних з вживанням алкоголю при чому найбільш високий рівень розповсюдженості прибуває на чоловіків та жінок в Європейському регіоні (14,8% та 3,5%) та в регіоні країн Америки (11,5% та 5,1%). Розлади, пов‘язані з вживанням алкоголю, найбільш розповсюджені в країнах з високим рівнем доходу. В середньому, щоденне вживання алкоголю серед людей, які вживають алкоголь, складає 33 грама чистого спирту, що еквівалентно приблизно 2 бокалам (по 150 мл) вина, великій (750 мл) пляшці пива або 2 чаркам (40 мл) міцних спиртних напоїв.

Щоб зрозуміти, чи можливий «контроль пиття», потрібно зрозуміти механізм, який формує алкогольну залежність. Давайте згадаємо характерні особливості поведінки алкоголю в організмі людини:

алкогольна залежність супроводжується незворотними процесами окремих органів людського організму, є токсичною і чужорідною речовиною для організму людини;

організм постійно намагається позбутися від алкоголю, що потрапив ззовні;

алкогольний ацетальдегід, який утворюється в результаті розпаду алкоголю, що потрапив ззовні, значно більш токсичний, ніж алкоголь в його первинному стані;

ацетальдегід накопичується швидше і в більшій концентрації в організмі алкоголіка, ніж в здоровому організмі, а руйнується повільніше;

ацетальдегід призводить до важкого похмілля і втрати контролю;

як би не старалася печінка нейтралізувати підвищену дозу «непроханого гостя», вона сама страждає від великої дози алкоголю;

в організмі відчувається брак речовин, необхідних для окислення складових алкоголю, і запускається друга, мікросомальна етанолокіслююча система (МЕОС), але в певний момент у печінці накопичується надлишок ацетальдегіду і він починає «розселятися» по всьому організму.

Починається неконтрольована тяга до алкоголю і на цій стадії ніяка сила волі не допоможе. Крім такого явища, як ацетальдегід, виявлені й інші механізми формування алкогольної залежності.

З цього випливає висновок, що залежність від алкоголю носить біохімічний характер:

Алкоголіку не дано відновлювати втрачений контроль над спиртним. З іншого боку, втрата «гальм» ще не привід впадати у відчай.

Людина повинна не пити – це її єдиний шанс позбутися від біди.

Для цього у відділенні працює команда досвідчених фахівців лікарів- наркологів, психіатрів та психологів. За інформованою згодою пацієнта починається комплексне обстеження ( лабораторне,психодіагностичне та ін.); медикаментозне лікування ( детоксикація, підтримуюча терапія, лікування супутніх хвороб); психологічне консультування, індивідуальна та групова терапія. Після стаціонарного лікування пацієнта переводять на амбулаторне лікування, що сприяє підтримці пацієнта, корекції підтримувального лікування   та своєчасному наданню допомоги при необхідності.

Звершховський Віталій Юрійович

Завідувач Наркологічним відділенням № 4

Телефони:

+38(044) 353-67-84
+38(044) 337-54-87
+38(044) 353-67-85

вул. Володимира Качали, 5А, Київ, Україна, 02000